Raport z operacji kości czaszki Codubix® CT 26.04.2013 Szpital Litewskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych w Kownie

Raport: Operacja kości czaszki Codubix® CT, 30.04.2013, Violeta Senavaitienė.

1. Miejsce – Kowno

mapaMiejsce przeprowadzenia operacji:

Placówka publiczna, Szpital Litewskiego Uniwersytetu Nauk Medycznych w Kownie

Klinika jest największym wieloprofilowym szpitalem na Litwie, a jednocześnie jednym z najnowocześniejszych w państwie.

W szpitalu pracuje ponad tysiąc lekarzy i ponad 2 tys. personelu medycznego. Szpital może jednocześnie przyjąć około 2 tys. pacjentów. W piętnastu budynkach znajdują się 34 profilowane kliniki, 15 wydziałów ambulatoryjnych.

2

3

 

Data przeprowadzenia operacji: 26.04.2013

2. Sytuacja/ okoliczności

W styczniu 2013 przeprowadziłam prezentację dla neurochirurgów o wyrobach Codubix®. Przedstawiłam wszystkie ich możliwości i zalety.
Niecałe dwa miesiące później otrzymałam telefon ze szpitala. Mieli pacjenta, dla którego potrzebowali indywidualnej protezy.
Pacjent N. W. odniósł ranę postrzałową w okolicy czaszki. Pacjent stracił bardzo dużą część czaszki (zdjęcia poniżej). Około miesiąc lekarze walczyli o jego życie. Po miesiącu trzeba było odtworzyć uszkodzoną część. Preparat, który był w szpitalu – Tecres s.p.a Acrilic resin nie był odpowiedni dla tak poważnego uszkodzenia. Podjęto decyzję o przygotowaniu indywidualnej protezy.
Ponownie omówiłam warunki przygotowania indywidualnej protezy.

3. Działania przed operacją

29 marca 2013 pod moim kierownictwem zrobiono wszystkie niezbędne zdjęcia komputerowe i przesłano je do firmy Tricomed. Tam rozpoczęto wyrabianie protezy.

4

Typowa proteza

Typowa proteza

Maksymalna skala protezy dla danej metody

Maksymalna skala protezy dla danej metody

Przypadek pacjenta

Przypadek pacjenta

Model 3D:

8

Ponieważ uszkodzenie było bardzo poważne, wykonawca zdecydował zrobić protezę z dwóch części.
Jak mówi doktor P. Kasprzak – największa proteza, z którą zetknął się w literaturze wynosiła 400 cm2. W naszym przypadku – 280 cm2. Jest to drugi co do wielkości przypadek na świecie (oczywiście spośród znanych doktorowi).

25 kwietnia 2013 otrzymałam indywidualną protezę dla pacjenta.

4. Przebieg operacji

26 kwietnia 2013 została przeprowadzona operacja, w której wzięłam udział.
Operację przeprowadzali dwaj lekarze:
1. Docent R. Vilcinis – ordynator oddziału urazów czaszkowo-mózgowych
2. Doktor nauk medycznych L. Kalasauskas – lekarz prowadzący pacjenta

Operacja trwała około trzech godzin. Samo dopasowanie protezy Codubix® CT trwało około 30 minut. Części protezy zostały połączone tytanowymi płytkami firmy Aesculap AG. Tak samo tytanowymi płytkami firmy Aesculap AG proteza została przymocowana do części czaszki.

W czasie operacji:

9

Miejsca przygotowane dla implantu:

10

Po umieszczeniu implantu:

11

Przed operacją:

12

Po operacji:

13

5. Okres po operacji

Pierwsza doba
Stan pacjenta stabilny, brak oznak możliwych komplikacji. Pacjent zostaje przeniesiony na ogólny oddział neurochirurgii.

Trzecia doba
Stan pacjenta pozostaje stabilny. Brak oznak komplikacji.

Czwarta doba
Stan pacjenta stabilny. Poprawił się stan neurologiczny – pacjent zaczął reagować na otoczenie, zaczął poruszać nogami i palcami rąk. Od czasu do czasu na twarzy pojawia się uśmiech.

6. Ocena lekarzy

Ordynator i lekarz prowadzący są bardzo zadowoleni z rezultatów. Wytworzona proteza zrobiła na nich bardzo dobre wrażenie – była dobrej jakości, precyzyjna, łatwo się dopasowywała. Przy tak dużym ubytku kość czaszki (rana postrzałowa) można było go wypełnić tylko indywidualną protezą.

7. Problemy/ uwagi

Szpital jest bardzo wymagający wobec producentów i przedstawicieli wyrobów medycznych. Dużo pracy z lekarzami poświęciłam na przekonanie ich do wyrobu Codubix®. Taki rezultat osiągnęliśmy tylko dzięki ścisłej współpracy z pracownikami firmy Tricomed SA i ich operatywności.
Serdecznie dziękuję prezesowi firmy p. Witoldowi Sujce i pracownikowi p. Michałowi Stępniakowi za operatywne przedstawienie informacji przy porównaniu produktów (Codubix® CT/konkurencja). Pracownik Tricomed bardzo aktywnie brał udział w przygotowaniu implantu oraz jego wysyłce na Litwę.

Z poważaniem, Violeta Senavaitienė, Litwa

Komentowanie jest zablokowane

© Copyright 2013 Tricomed