Raport z operacji kości czaszki Codubix® CT 14.02.2013 Szpital Państwowy w Poniewieżu

Raport: Operacja kości czaszki Codubix® CT, 22.02.2013, Violeta Senavaitienė.

1. Miejsce:

14 lutego 2013 roku w Szpitalu Państwowym w Poniewieżu przeprowadzono operację z użyciem produktu Codubix® CT – indywidualna proteza kości czaszki.

1

2. Sytuacja / okoliczności

W 09 2012 przygotowałam dla neurochirurgów prezentację o produktach Codubix®. Przedstawiłam wszystkie możliwości i zalety.
Niecałe dwa miesiące później zadzwoniono do mnie ze szpitala. Pojawiła się u nich pacjentka, która potrzebowała indywidualnej protezy Codubix®.

Pacjentce Д.П. po udarze mózgu, z dużą opuchlizną mózgu usunięto większą część kości czaszki. To był jedyny sposób, aby uratować jej życie. Po przeprowadzeniu tejże operacji, pacjentka była w pełni świadoma i aktywna. Powstał jednak problem, czym i jaką metodą pokryć brakującą część czaszki.

Preparat, który znajdował się w szpitalu – Tecres s.p.a Acrilic resin, nie pomagał przy tak dużym uszkodzeniu. Podjęto decyzję, aby przygotować indywidualną protezę.

3. Działanie do operacji

5.11.2012 pod moim kierownictwem wykonano wszystkie potrzebne zdjęcia komputerowej imitacji implantu i przesłano do fabryki Tricomed. W fabryce rozpoczął się proces tworzenia protezy.

Pierwsze zdjęcia protezy:

13. 12. 2012 otrzymałam indywidualną protezę.
Lekarz polecił wykonać operację po świętach, tj. na przełomie stycznia i lutego.

4. Przebieg operacji

14.02.2013 odbyła się operacja, brałam w niej udział.
Operację przeprowadzili dwaj lekarze:

1. G. Miliūnas – kierownik oddziału neurochirurgii
2. V. Janušonis – lekarz prowadzący pacjentkę

Operacja trwała 3,5 godziny. Samo montowanie protezy Codubix® 3D trwało około 30 minut.

W czasie operacji

 

Przygotowane miejsce dla implantu

 

Po umiejscowieniu implantu

 

Po operacji

 

5. Czas po operacji

1 doba
Stan pacjentki stabilny, oznaki możliwych komplikacji niewidoczne. Wykonano zdjęcie komputerowe – implant na swoim miejscu, krwotok niewidoczny.

3 doba
Stan pacjentki stabilny. Pacjentkę przewieziono na oddział neurochirurgii ogólnej.

8 doba
Pacjentka czuje się doskonale. Według pacjentki, głowa nie boli (bez implantu często miała silne bóle głowy), może się dobrze wyspać (bez implantu mogła spać tylko na jednej stronie i na specjalnej poduszce) przy dowolnym ułożeniu głowy.

6. Ocena lekarzy

Kierownik oddziału i lekarz prowadzący są bardzo zadowoleni z rezultatów. Przygotowana proteza sprawiła na nich ogromne wrażenie – jako produkt jakościowy, dokładny i dobrze dostosowujący się w trakcie operacji. Tak duży 10 x 14 cm ubytek kości czaszki można było odtworzyć tylko za pomocą Codubix® CT. Zastosowanie innych produktów nie pozwoliłoby na wycięcie odpowiedniej grubości i krzywizny implantu, co prowadziłoby do wielu komplikacji.
Kierownik oddziału ze swojej inicjatywy będzie pisać artykuł o przeprowadzonej PIERWSZEJ operacji z zastosowaniem protezy Codubix® CT.
W miesiącu maju przeprowadzi operację dla neurochirurgów głównych szpitali na Litwie.

Z poważaniem, Violeta Senavaitienė, Litwa

Komentowanie jest zablokowane

© Copyright 2013 Tricomed